Włóczykij

7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Krzysztof Skok, Michał Piec - "Polska - Syberia 2013"

niedziela 23.02.2014godz. 16:00 - Piekarnia

"Wyprawa 2013. Polska - Syberia" to akcja organizowana przez Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA jako kontynuacja corocznej tradycji zagranicznych wypraw rowerowych. Celem trasy rowerowej pielgrzymki była Wierszyna na Syberii, 120 km od Irkucka (tzw. "Mała Polska" - wioska z ok. 500 mieszkańcami, polskimi emigrantami "za chlebem" z początku ubiegłego wieku), a geograficznym celem jezioro Bajkał. Wyprawa była wielkim przedsięwzięciem logistycznym, ponieważ pojechało na nią aż 24 uczestników.

Wyprawa ta była 2,5-miesięcznym rajdem rowerowym młodych ludzi, którzy z całym wyposażeniem (bez wsparcia samochodowego) jechali z Kokotka - Lublińca do polskiej wioski Wierszyna na jubileusz 100-lecia budowy tamtejszego kościoła. Po drodze uczestnicy odwiedzili m.in. Katyń, Smoleńsk, Moskwę, Astanę i Irkuck docierając aż nad Bajkał. Na dwóch kółkach pokonane zostało 8380 km, przejeżdżając takie państwa jak Polska, Białoruś, Rosja oraz Kazachstan. Średni dystans dzienny wyniósł 172 km, a maksymalny 316 km.

Ekspedycja stanowiła nie tylko fizyczne wyzwanie, ale była przede wszystkim ogromnym wewnętrznym zmaganiem. Czasem przełamywania własnych słabości, rezygnowania z siebie. Relacje między uczestnikami zostały wystawione na nie małą próbę przez trud codzienności. Nie brakowało niecodziennych przygód, takich jak: internowanie pod Smoleńskiej, notoryczne eskortowanie przez policję, częstowanie wódką przez buriackich szamanów czy chociażby nocleg w szpitalu na Syberii. A dla Sary i Piotrka wyprawa została ukoronowana ślubem, który zawarli w Wierszynie.

» powrót «

na Włóczykiju 2013

Organizatorzy, partnerzy, patroni