Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij
  • Program
  • Bilety
  • Zamów wejœciówki internetowo
  • Noclegi
  • Dojazd
  • Kontakt
  • Facebook

- Relacja z wycieczek podczas festiwalu "Włóczykij"

Podczas VI Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij" odbyły się trzy wycieczki po regionie powiatu gryfińskiego oraz polickiego.

Przewodnikiem pierwszej wycieczki był Michał Rembas, autor książki "Zachodniopomorskie tajemnice", i właśnie pod takim hasłem turyści wyruszyli z Gryfina w sobotę 25 lutego 2012 roku. Na początek zwiedzili ładny, ale bardzo zaniedbany pałacyk w Stolcu, niegdyś należący do rodu Raminów oraz przepiękny grób myśliwego w tej samej wiosce. Następnie udali się kilkadziesiąt metrów za granicę Polski, by przy domniemanym grobie Barnima III (jednego z książąt pomorskich) posłuchać legendy o jego smutnym końcu.

W dalszej kolejności Michał Rembas pokazał i opowiedział niesamowitych ruinach średniowiecznego klasztoru augustianów nad Gunicą, wraz z członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej "SKARB" urządził przechadzkę po iście industrialnych terenach fabryki benzyny syntetycznej w Policach, a na koniec turyści zwiedzili zabytkowy zakład kanalizacji i wodociągów w Pilchowie.

Podjazd przed pałacem w Stolcu (Foto: Sebastian Rożko)

Kościół z zespołem klasztornym (obecnie ruiny) w Jasienicy (Foto: Sebastian Rożko)

Na terenie ruin fabryki benzyny syntetycznej w Policach (Foto: Sebastian Rożko)

Druga wycieczka podczas tegorocznego festiwalu miała kierunek południowy - do Czachowa, Cedyni i Bielinka. Turyści najpierw pojechali do tej pierwszej miejscowości, gdzie zwiedzili kościół którego ściany pokryte są jednymi z najstarszych polichromii w Polsce. Przewodnikiem tego dnia był Ryszard Matecki - człowiek który uratował Doline Miłości w Zatoni Dolnej. Dodatkowo zostały odkryte boczne ołtarze, na co dzień zasłonięte przed wzrokiem ludzi. Potem autobus udał się pod górę Czcibora, gdzie w jej okolicach rozegrała się wielka bitwa stoczona w 972 roku przez wojska Mieszka I i jego brata Czcibora z margrabią Hodonem. Ostatnim punktem wycieczki był Bielinek, gdzie odbyły się dwie prezentacje w miejscowej świetlicy wiejskiej. Dr. Andrzej Piotrowski z Państwowego Instytutu Geologicznego w Szczecinie opowiedział o przeprawie mamutów na tych terenach, a Ania i Jakub Urbańscy zaprezentowali się ze swoją ostatnią podróżą do Papui na tereny zamieszkałe przez grupy plemienne Korowai Batu. Spotkaniom w Bielinku towarzyszyły pokazy walk wojów oraz stół biesiadny w klimacie uczty rycerskiej, a wszystko to przygotowane przez Cedyńskie Bractwo Historyczne "Comitatus" z okazji 1040 rocznicy Bitwy pod Cedynią.

Kościół w Czachowie (Foto: Elwira Rożko)

Pod Górą Czcibora (Foto: Elwira Rożko)

Andrzej Piotrowski (Foto: Elwira Rożko)

Anna i Jakub Urbańscy (Foto: Mateusz Woźniakowski)

W niedzielę 4 marca 2012 roku turyści po raz ostatni wsiedli w autobusy i udali się na wycieczkę do siedziby Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry w Criewen. Międzynarodowy Park Dolina Odry powstał w 1995 roku i obejmuje teren Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry w Niemczech oraz Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry i Cedyńskiego Parku Krajobrazowego po stronie polskiej.

Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na dwie grupy i wysłuchali opowieści przewodnika straży przyrodniczej o ciekawostkach dotyczących parku, weszli na punkt widokowy, z którego roztaczała się piękny widok na rozlewisko Odry. Następnym punktem wycieczki było zwiedzenie wystawy o tematyce przyrodniczej i obejrzenie filmu o faunie i florze parku w siedzibie Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry w Criewen. Można tu obejrzeć akwaria z lokalnymi gatunkami ryb oraz prezentacje multimedialne dotyczące terenu parku. Po obiedzie uczestnicy wysłuchali prelekcji Rafała Króla o Haiti.

Widok z punktu widokowego (Foto: Kamilla Gadomska)

W muzeum w siedzibie Parku Narodowego (Foto: Kamilla Gadomska)

Criewen (Foto: Kamilla Gadomska)

» powrót «

na Włóczykiju 2012

www.poznaj-swiat.pl
www.sic.szczecin.pl
www.etnosystem.pl
GDK