Wyprawy

- 8. etap Bike Jamboree startuje już niebawem

Bike Jamboree to podróżniczy projekt, organizowany przez Stowarzyszenie Afryka Nowaka oraz Fundację Światowe Jamboree. Jest to rowerowa sztafeta dookoła świata zakładająca przejechanie 35 tysięcy kilometrów w czasie 34 miesięcznych etapów przez 21 kraje. Projekt ruszył 27 maja 2017 roku z Gdańska, by przez kolejne dwa i pół roku dotrzeć na Międzynarodowy Zlot Skautów, tzw. Jamboree, do Zachodniej Wirginii w USA, na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku. Następnie wróci do Polski do Gdańska, miasta w którym wszystko się zaczęło.

Aktualnie rowerzyści Bike Jamboree przemierzają Kazachstan i chociaż już pod koniec września stepy pokrył śnieg, śmiałkowie sztafety nie poddają się i dążą do wyznaczonego celu. Dzięki oficjalnemu fanpage'owi na Facebooku (www.facebook.com/BikeJamboree), uczestnicy Bike Jamboree regularnie przekazują wieści z trasy. Zmęczenie i problemy techniczne, to najrzadsze informacje. Przeważa duma i radość z poznawania świata. Polskich rowerzystów w swoich domach goszczą chętnie mieszkańcy kolejnych mijanych miast, dzięki czemu Bike Jamboree staje się nie tylko imprezą sportową, ale przede wszystkim, łącząca kultury i kraje.

5. etap Bike Jamboree (fot. Anna Pawlak)

5. etap Bike Jamboree (fot. Anna Pawlak)

Sztafeta Bike Jamboree w listopadzie przejedzie z rosyjskiego Omska do Biyska. Tu rozpocznie się kolejny ponad tysiąckilometrowy etap numer 8. Uczestnicy tego etapu Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra spędzą w górach Ałtaj, przejeżdżając z Rosji do Mongolii, gdzie w 2018 rok wejdą w Kobdo. W kolejnych miesiącach, aż do wczesnej wiosny, rowerzyści przejeżdżać będą m.in. przez malowniczą Jakucję.

Udziału w 8. etapie sztafety podjęły się prelegentki, które poznaliście rok temu na festiwalu Włóczykij. Liderką grudniowego etapu jest Ula Ziober - inicjatorka Rowerowego Domu Kultury oraz uczestniczka etapu Rowerowego Jamboree do Japonii. Jedną z rowerzystek etapu będzie też Iśka Marchwica, która podczas poprzedniego Włóczykija opowiadała o historii turystyki w Tatrach oraz uczyła dzieci, jak poprawnie przygotować się do górskiej wycieczki. Włóczykijowym prelegentkom towarzyszyć będą Megi Sobczaj, Rafał Flieger i Mateusz Trzeciak.

Etap Uli Ziober liczy na wsparcie pasjonatów i kibiców rowerowej sztafety. W zamian za udział w zrzutce na najdroższe wydatki związane z organizacją tego etapu, uczestnicy oferują ciekawe nagrody, w tym wycieczki po rodzinnych miastach, kolacje z prywatną prelekcją, sesję zdjęciową, ilustracje i pamiątki z wyprawy. Wsparcia można udzielić poprzez stronę:

Bike Jamboree to inicjatywa pasjonacka. Udział w sztafecie biorą zamiłowani podróżnicy i rowerzyści, na co dzień pracujący w różnych firmach i instytucjach. Wszystkich łączy jednak jedna idea - wspólnego objechania świata dookoła i spotkania się ze skautami z różnych zakątków ziemi w Wirginii.

Wydarzenie oficjalnie wspierają firmy: BCM Nowatex, Crosso, Kross, Marabut, Pajak, Primus, Regatta oraz Medyk Rescue Team i Red Digital. Patronat medialny nad sztafetą objęli: Rowertour i National Geographic Traveler. Projekt odbywa się pod honorowym patronatem Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyprawy na Włóczykiju 2011