Wydarzenia

- Co na otwarcie Włóczykija?

Na początek Włóczykija, w czwartek 25 lutego 2016, zaprezentuje się Jerzy Grębosz, który w czasie kiedy zaczyna się pora sucha wyjeżdża na wyspy Oceanii. Podróżuje tam od kilkunastu lat, aby cieszyć się i dzielić codzienne życie wraz z rdzenną ludnością. Bardzo trudno w tak zwanym egzotycznym świecie znaleźć ludzi nieskażonych cywilizacją zachodnią. Jerzy Grębosz szukał ich długo, aż wreszcie znalazł na kilku wyspach Oceanii. Poznał i zamieszkał pośród ludzi pierwotnych, którzy pomimo tego, że znają białych ludzi, postanowili być wierni stylowi życia ich ojców i dziadów. Na co dzień dr hab. Jerzy Grębosz pracuje w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie. Oprócz licznych publikacji dotyczących tego zagadnienia jest również autorem książek poświęconych tematyce języka programowania C++.

Jerzy Grębosz

Także tego dnia, jako drugi prelegent, wystąpi Bartosz Malinowski. Zda on relację ze swojej ostatniej ekspedycji w Himalaje. 4 stycznia 2016 r. po 120 dniach wyczerpującej akcji górskiej globtroter dotarł na metę Wielkiego Szlaku Himalajskiego, pokonując liczącą 1700 km trasę ze wschodu na zachód Himalajów Nepalu. Liczący około 1700 km Wielki Szlak Himalajski uważany jest za jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie. W najwyższym punkcie trasy przełęcze przekraczają wysokość 6000 m n.p.m. i pokonanie ich wymaga odpowiedniej aklimatyzacji oraz przygotowania technicznego. Przełęcze nie są ubezpieczone linami, co powoduje konieczność transportu odpowiedniej ilości sprzętu asekuracyjnego. Droga jest w wielu miejscach trudna orientacyjnie, wymaga nieustannej nawigacji i pracy z mapą i kompasem. Szlak poza popularnymi wśród turystów regionami tj. np.: rejon Everestu czy Annapurny nie jest oznakowany. Na niektórych odcinkach nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, co powoduje konieczność transportowania odpowiedniej ilości żywności, gazu oraz ekwipunku górskiego tj: namiot, śpiwory, maty do spania itp..

Bartosz Malinowski

Pomiędzy obiema prezentacjami festiwalowi goście będą mogli skosztować kuchni czeskiej. Potrawy naszych południowych sąsiadów to prawdziwe bogactwo smaków, szczególnie dla wielbicieli tradycyjnych dań przyrządzanych według starych receptur. Zawiera sobie dziedzictwo kulinarne ziem czeskich oraz istotne wpływy kulinarnego dziedzictwa niemieckiego okręgu kulturowego, co związane jest z historią Czech, które od średniowiecza związane były z Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego (za panowania Przemyślidów i Luksemburgów), a później z monarchią austriacką (za panowania Habsburgów). Kuchnia czeska jest dość ciężka, ale za to sycąca. Istotę kuchni sami Czesi streszczają czasami żartobliwie w trzech słowach opisujących najpopularniejsze czeskie danie: wieprzowina, knedle, kapusta (vepřo, knedlo, zelo).

Wydarzenia na Włóczykiju 2011