Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

ProgramBiletyNoclegKontakt / OrganizacjaKino Gryf

Wycieczki po regionie w ramach IV Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij"

08.03.2010  - GryfiÅ„ski Dom Kultury

Wycieczka do Morynia
Wycieczka odbyła się 2 marca 2010 roku. Po przyjeździe do Morynia autokarem, uczestnicy wraz z przewodnikiem i opiekunem wycieczki - Krzysztofem Wieleńskim, udali się najpierw do Piwnicy Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyło się spotkanie z Burmistrzem Morynia - Janem Marandą, Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury - Małgorzatą Matecką oraz członkami Gminnego Stowarzyszenia Turystycznego "TUR-MOR", którego prezesem jest Adam Nowiński. Wycieczkowicze obejrzeli przygotowaną przez dział promocji prezentację o zabytkach Morynia, a także prezentację o działalności Stowarzyszenia.
W następnej kolejności uczestnicy wycieczki udali się do kościoła Ducha Świętego, gdzie czekał na nich ksiądz Marian Augustyn. Kościół jest budowlą romańską z XIII wieku. Został wybudowany z kamieni granitowych, na planie krzyża wraz z unikatową, wolno stojąca wieżą z przejazdem pochodzącą z XV wieku. Wewnątrz świątyni można było podziwiać ołtarz z kostki granitowej (jeden z nielicznych tego typu ołtarzy w Polsce), który jest starszy od kościoła o około 100 lat (datowany jest na XII wiek), piękną ambonę barokową z 1711 roku, wyrzeźbioną przez lokalnego artystę Hattenkrell'a, a także fragmenty gotyckich malowideł z XV wieku, odkrytych podczas prac kościelnych. W jedną ścianę świątyni wmurowano w 1750 roku epitafium Schoneberka - patrona kościoła.
Po zwiedzeniu kościoła wycieczkowicze ruszyli na "Szlak Wielkiego Raka". Wpierw zwiedzili XIX-wieczny Ratusz usytuowany we wschodniej części Rynku oraz fontannę Wielkiego Raka, usytuowaną obok niego. Wędrując po Starówce, na której zachowany został średniowieczny układ urbanistyczny, podziwiali budynki mieszkalne z XVIII i XIX wieku, a także Dom Pomocy Społecznej (dawniej Zakład Wychowawczy dla Ubogich Dzieci), przy którym stoi popiersie Ch. F. Kocha, założyciela zakładu.
Kolejnym punktem programu było przejście wzdłuż murów obronnych nad jezioro Morzycko (głębokość 58,5 m, dziewiąte pod względem głębokości w Polsce, występuje tu zjawisko kryptodepresji) i furtę jeziorną. Mury wzniesione zostały w początkach XV wieku. Pierwotnie miały 28 strażnic czworokątnych i jedną bramę z wieżą. Zachował się do dzisiaj ich pełny wieniec, lecz bez bramy i strażnic.
Wycieczkowicze przeszli pod furtą jeziorną, niegdyś znacznie skracającą mieszkańcom drogę do jeziora, minęli kościół Ducha Świętego i udali się w drogę powrotną do Gryfina.

Podczas spotkania w Piwnicy Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu

Kościół Ducha Świętego

Uczestnicy wycieczki przy wejściu do kościoła

Fontanna Wielkiego Raka z moryńskiej legendy stojąca na Rynku

Pomnik Ch. F. Kocha, założyciela Domu Opieki Społecznej

W okolicy jedynej i nieistniejącej już bramy miejskiej

Panorama Morynia

Przejście pod furtą jeziorną

Wycieczka do Szczecina
Wycieczka, ponownie pod opieką Krzysztofa Wielińskiego, odbyła się 4 marca 2010 roku. Rozpoczęła się od zwiedzania Wałów Chrobrego, które projektował Wilhelm Meyer-Schwartau, miejski radca budowlany Szczecina w latach 1891-1921. W ten dzień uczestnicy wycieczki zwiedzili jeszcze jedno wielkie dzieło tego architekta - Cmentarz Centralny.
Najpierw jednak obejrzeli panoramę Szczecina z punktu widokowego w kawiarni Cafe 22, mieszczącej się na 22 pietrze wieżowca przy Placu Rodła. Pogoda niestety nie dopisała i nie udało się dojrzeć najdalszych zakątków miasta oraz kościelnych wież, m.in. Goleniowa i Stargardu, które przy bezchmurnym niebie są widoczne.
Po Cmentarzu Centralnym uczestników wycieczki oprowadzał niekonwencjonalny pasjonat lokalnej historii, przewodnik miejski Przemysław Głowa, znany z wycieczek tematycznych. Podczas prawie 3 i pół godzinnego wędrowania, wycieczkowicze poznali historię cmentarza, zobaczyli miejsca popularne przed wojną, m.in. wiatrak, okolice strumyków przepływających przez cmentarz. Odwiedzili lapidarium oraz inne przedwojenne niemieckie pomniki i grobowce. Zawitali na kwatery zmarłych wyznania mojżeszowego i poddanych pośmiertnej kremacji. Odwiedzili również miejsca ważne dla mieszkańców powojennego Szczecina, m.in.: kwatery zasłużonych mieszkańców miasta, pomnik tych, co nie powrócili z morza, pomnik Sybiraków, pomniki poległych podczas II wojny światowej.
Wydawać by się mogło, że dla mieszkańców Szczecina i okolicznych miejscowości w stolicy Pomorza Zachodniego nie może być już nic odkrywczego. Nic bardziej mylnego. Podczas tej wycieczki uczestnicy zobaczyli i usłyszeli takie historie, o których wcześniej nie mieli pojęcia. Warto było wybrać się na Cmentarz Centralny w Szczecinie.

Obok Wałów Chrobrego

Szczecin widziany z punktu widokowego kawiarni Cafe 22

Przy bramie głównej Cmentarza Centralnego

Jeden z przedwojennych grobowców

Podczas zwiedzania Lapidarium

Grób Nadburmistrza Szczecina Hermanna Hakena i jego żony Johanny

Przy grobie architekta szczecińskiego Wilhelma Meyer-Schwartau

Jeden z grobów na kwaterze wyznania mojżeszowego

Wycieczka do Chojny
Ostatnia już wycieczka w ramach festiwalu Włóczykij odbyła się 6 marca 2010 roku. Autokar z wycieczkowiczami i z opiekunem grupy Krzysztofem Wielińskim, zatrzymał się przy moście na Rurzycy, skąd zaczęło się zwiedzanie miasta z przewodnikiem Henrykiem Barszczewskim.
Najpierw uczestnicy wycieczki usłyszeli kilka zdań m.in. na temat murów obronnych, nie istniejącej już bramie wjazdowej do miasta od strony północnej, a także zobaczyli ciekawostki przyrodnicze takie jak cisy pospolite czy platan klonolistny o obwodzie 975 cm, rosnący już około 280 lat, który jest prawdopodobnie najstarszym w Polsce.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie zamkniętego na co dzień kościoła Najświętszej Marii Panny. Świątynia pochodząca z połowy XV wieku z XIX-wieczną wieżą (102,5 metra wysokości) obecnie jest odbudowywany po zniszczeniach wojennych. Wycieczkowicze weszli też na wieżę kościelną, skąd podziwiali panoramę miasta i okolicy.
Tuż obok kościoła znajduje się ratusz miejski. Ta gotycka budowla jest arcydziełem zbudowanym w XIII wieku i kilkakrotnie przebudowywanym. Całkowicie zniszczony w okresie wojennym pełnię swojego blasku odzyskał dopiero w 1986 roku. Spod ratusza przewodnik zabrał wycieczkę do ruiny Kaplicy św. Gertrudy. W tym samym miejscu znajduje się cmentarz żołnierzy radzieckich, wybudowany w latach 1950-1955.
To nie koniec atrakcji. Do zwiedzenia zostały jeszcze dwie bramy: Świecka (pięknie zakończona ostrosłupem z narożnymi wieżyczkami) i Barnkowska oraz nieznacznie oddalone od centrum dawne poradzieckie lotnisko.
Po powrocie pod ratusz, uczestnicy wycieczki udali się do jego wnętrza, gdzie odbywały się prezentacje przybyłych do Chojny podróżników - Idy Gowdy "El Camino Baby 2009", Sebastiana Durbacza "Królestwo z kamienia" oraz Andrzeja Muszyńskiego "Vueltaamericana", a także miała miejsce degustacja potraw kuchni włoskiej.

W okolicy dawnej bramy miejskiej od strony północnej

Odbudowywane wnętrze kościoła Mariackiego

Widok na Chojnę z wieży kościoła Mariackiego

Przy kościele Mariackim

Kościół Mariacki

Przy ratuszu miejskim

Ruiny Kaplicy św. Gertrudy

Obok Bramy Åšwieckiej

» powrót «

na W³óczykiju 2010

Wyszukiwarka WŁÓCZYKIJA

WYSZUKAJ WEDŁUG FRAZY LUB DATY

wybierz datę:

podaj rodzaj sortowania:

z tekstem w nazwie lub autorze:

WYSZUKAJ WEDłUG KATEGORII

wybierz kategorię:

wybierz numer festiwalu lub zaznacz inne pokazy:

podaj rodzaj sortowania:

WYSZUKAJ VIDEO

wybierz numer festiwalu lub zaznacz inne pokazy:

podaj rodzaj sortowania:

POLECAMY