Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

ProgramBiletyNoclegKontakt / OrganizacjaKino Gryf

Degustacja potraw

Kuchnia wietnamska

25.02.2010 godz. 20:00 - Gryfiński Dom Kultury

Warto podkreślić, że tzw. kuchnia wietnamska serwowana w Polsce z ulicznych budek ma niewiele wspólnego z oryginalną kuchnią. We wszelkich tego typu knajpkach w naszym kraju posiłki przygotowywane są bowiem pod europejskie podniebienia, w żaden sposób nie oddają bogactwa i różnorodności smaków. Jednym z niewielu miejsc w którym można zjeść prawdziwe wietnamskie potrawy są okolice byłego Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie, gdzie niezwykłe knajpy i sklepy wietnamskie funkcjonują w otoczeniu bazaru handlujących Wietnamczyków. To właśnie z tego miejsca potrawy przyjdą do Gryfina na degustację.

Nem

Kuchnia Wietnamczyków dzieli się na trzy duże regiony, ze stolicami w Hanoi, Hue i Sajgonie. W każdym rejonie podawane dania maja inny wygląd oraz smak. Jej podstawą są ryż, makaron (fasolowy, ryżowy, sojowy i maniokowy) oraz sałatki i surówki ze świeżych lub kiszonych warzyw, podawane do każdego posiłku. Głównie używa się ogórki, marchewkę, kalarepę oraz seler. Wietnamczycy lubią dania duszone i gotowane na parze. Częściej używają do potraw sosu rybnego niż sojowego. Wyprodukowanie sosu rybnego trwa 3-6 miesięcy, wytwarza się go z ryb morskich, które zalewa się bardzo mocnym roztworem soli.

Bun Cha

Najpopularniejszymi zupami są bambusowa oraz pho, z makaronem ryżowym. Co ciekawe, ta druga jest podawana o każdej porze dnia. Znanym daniem, kojarzonym w Polsce z sajgonkami, jest Nem - farsz zawijany w jadalny papier ryżowy. W Wietnamie nemy robi się z farszem mięsnym, warzywnym, krewetkowym lub mieszanym we wszystkich kombinacjach. Oryginalne nemy są niewiele większe od palca.

Na deser w Wietnamie je się często suszone owoce lotosu ugotowane z cukrem, miąższ młodego kokosu, gotowaną fasolkę pachnącą jaśminem oraz pomelo.

Stosownie do sezonu i możliwości budżetowych, menu wietnamskie wzbogacone jest owocami: melonem, mango, bananami, ananasem, orzechem kokosowym.

Zupa Pho

» powrót «

Smaki świata na Wóczykiju 2010

Wyszukiwarka WŁÓCZYKIJA

WYSZUKAJ WEDŁUG FRAZY LUB DATY

wybierz datę:

podaj rodzaj sortowania:

z tekstem w nazwie lub autorze:

WYSZUKAJ WEDłUG KATEGORII

wybierz kategorię:

wybierz numer festiwalu lub zaznacz inne pokazy:

podaj rodzaj sortowania:

WYSZUKAJ VIDEO

wybierz numer festiwalu lub zaznacz inne pokazy:

podaj rodzaj sortowania:

POLECAMY