Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

ProgramBiletyNoclegKontakt / OrganizacjaKino Gryf

Degustacja potraw

Kuchnia Turecka

05.03.2010 godz. 20:30 - Gryfiński Dom Kultury

Kuchnia turecka to jedna z najsmaczniejszych kuchni świata. Ze względu na dużą ekspansywność narodu tureckiego jest także jedną z najbardziej rozpowszechnionych na świecie. Któż bowiem nie słyszał o tureckim kebabie czy chałwie?

Tradycyjnego tureckiego posiłku nie można sobie wyobrazić bez przystawek, zwanych meze. Te małe, kolorowe i pikantne dania są jednocześnie bardzo treściwe. Znajdują się pośród nich m.in.: kabak kizartmasi (smażona cukinia z sosem jogurtowym), beyaz peynir (twaróg z owczego mleka), yaprak dolmasi (faszerowane liście winogron), tarama (pasta z ikry z dorsza). Wielką popularnością i uznaniem smakoszy cieszy się również imam bayildi (omdlały imam) czyli bakłażan zapiekany z pomidorami, cebulą i czosnkiem.

Podstawą dań głównych są potrawy mięsne. Szczególną popularnością cieszą się jagnięcina oraz baranina, często pieczone tradycyjnie na pionowym ruszcie - döner kebab lub na zwykłym poziomym. Mięso nadziewa się także na patyczki, opieka i serwuje z warzywami w postaci szaszłyków. Innym popularnym daniem z wykorzystaniem mięsa są aromatyczne pulpeciki zwane köfte.

Popularną zupą, podobnie jak w Polsce, jest zupa pomidorowa - domates, często szczególnie w rejonach nadmorskich jada się zupy rybne - balik, popularna jest także zupa z zielonego groszku - bezelye.

W kuchni tureckiej królują dania na bazie mięsa, ale także warzyw oraz ryżu. Te z dodatkiem ryżu lub na bazie ryżu to pilawy, popularne to np.: ryż z pomidorami - domatesli pilav, czy acem pilavi czyli ryż z mięsem jagnięcym duszony w rosole z dodatkiem cynamonu i pistacji. Najbardziej znanym i lubianym obiadowym daniem mięsnym, ale również przekąską, jest oczywiście kebab. Jego odmian i rodzajów jest mnóstwo.

Królem warzyw wykorzystywanych w kuchni tureckiej jest bakłażan - paltican. Jest on wykorzystywany w wielu daniach. Dusi się go z mięsem, zapieka, dodaje do sałatek, marynuje w oliwie, serwuje jako puree. Nieodłącznym dodatkiem do wszystkich dań, a zwłaszcza przystawek i sałatek, są oliwki oraz pozyskiwana z nich oliwa.

Degustację kuchni tureckiej w Gryfinie przygotuje Karczma Turecka ze Stargardu Szczecińskiego. Podczas Włóczykija będzie można skosztować m.in.: Beyti Sarmę, omdlałego imama, Acili Ezme, klasyczne tureckie dania mięsne i inne. Całość zostanie przygotowana przez rodowitych Turków.

» powrót «

Smaki świata na Wóczykiju 2010

Wyszukiwarka WŁÓCZYKIJA

WYSZUKAJ WEDŁUG FRAZY LUB DATY

wybierz datę:

podaj rodzaj sortowania:

z tekstem w nazwie lub autorze:

WYSZUKAJ WEDłUG KATEGORII

wybierz kategorię:

wybierz numer festiwalu lub zaznacz inne pokazy:

podaj rodzaj sortowania:

WYSZUKAJ VIDEO

wybierz numer festiwalu lub zaznacz inne pokazy:

podaj rodzaj sortowania:

POLECAMY