Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

ProgramBiletyNoclegKontakt / OrganizacjaKino Gryf

Tymon Tymański

Koncert

06.03.2010 godz. 19:00 - Gryfiński Dom Kultury

Tymon Tymański, a właściwie Ryszard Tymański (ur. 30 września 1968 w Gdańsku), to polski kompozytor, multiinstrumentalista, poeta i prozaik. Założyciel i lider albo współlider zespołów (m.in.) Kury, Tymański Yass Ensemble czy Tymon & The Transistors.

Zaczynał działalność muzyczną w drugiej połowie lat osiemdziesiątych jako basista i wokalista w nowofalowej grupie Sni Sredstvom Za Uklanianie. Później (na przełomie lat 80. i 90.), już jako kontrabasista, zasłynął jako odnowiciel polskiego jazzu (a zarazem twórca yassu) w zespole Miłość. Kwintet, w składzie którego znaleźli się inni trójmiejscy muzycy, Jacek Olter, Leszek Możdżer, Maciej Sikała i Mikołaj Trzaska, nagrał w sumie siedem płyt. Na trzech z nich gościnnie wystąpił afroamerykański trębacz Lester Bowie (Art Ensemble of Chicago). Miłość cztery razy z rzędu wybierana była najlepszym zespołem roku i została wyróżniona jako najlepszy polski jazzowy zespół lat 90. Popularność przyniosła Tymańskiemu również współpraca z zespołem Kury, w którym śpiewał i grał na gitarze basowej. Kury, skład których uzupełniali Piotr Pawlak oraz perkusista Jacek Olter, nagrały cztery płyty, z których najgłośniejsza "P.O.L.O.V.I.R.U.S." zdobyła nagrody Fryderyka '98 i Machinera '98.

Znany jest zarówno z absurdalnego poczucia humoru, kontrowersyjnych tekstów piosenek oraz wyrafinowanej muzyki (zarówno jazzowej, jak i rockowej). Płyty Kur nawiązują do alternatywnego rocka, jazzu oraz muzyki klasycznej, budząc skojarzenia z działalnością Franka Zappy, ale są też nasycone elementami rapu, hip-hopu i techno. Wraz z zespołem Miłość Tymański tworzył akustyczny jazz, zaś z formacją Tymański Yass Ensemble proponuje elektryczny jazz z elementami alternatywnego rocka i transowego etno.

Obecnie jego podstawowy instrument to gitara elektryczna. Tymański równolegle prowadzi zespół rockowy i jazzowy. Pierwszy z nich to projekt Tymon & The Transistors, z którym nagrał dwie płyty (pierwsza z nich stanowi soundtrack do głośnego filmu "Wesele" Wojtka Smarzowskiego), obficie nagradzanego na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i festiwalu Polskiej Akademii Filmowej Orły 2003. Drugi skład, Tymański Yass Ensemble, to gwiazdorska konstelacja trzech pokoleń polskiego alternatywnego jazzu.

Współpracował m.in. z Lesterem Bowie, Johnem Zornem, Dave'em Douglasem, Lechem Janerką, Robertem Brylewskim, Antonim Gralakiem, Aleksandrem Koreckim, Włodzimierzem Kiniorskim, Mikołajem Trzaską, Leszkiem Możdżerem, Jackiem Olterem, Tomaszem Gwincińskim, Jerzym Mazzollem.

» powrót «

Koncerty na Wóczykiju 2010

Wyszukiwarka WŁÓCZYKIJA

WYSZUKAJ WEDŁUG FRAZY LUB DATY

wybierz datę:

podaj rodzaj sortowania:

z tekstem w nazwie lub autorze:

WYSZUKAJ WEDłUG KATEGORII

wybierz kategorię:

wybierz numer festiwalu lub zaznacz inne pokazy:

podaj rodzaj sortowania:

WYSZUKAJ VIDEO

wybierz numer festiwalu lub zaznacz inne pokazy:

podaj rodzaj sortowania:

POLECAMY