Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

ProgramBiletyNoclegKontakt / OrganizacjaKino Gryf

Wycieczka

Wycieczka do Morynia

02.03.2010 godz. 10:00

Wycieczka do Morynia to jeden z trzech krajoznawczych wyjazdów po terenie powiatu gryfińskiego. Gospodarzami spotkania będą: Adam Nowicki ze Stowarzyszenia "TUR-MOR", a także Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu.

Miasteczko Moryń położone jest w południowej części województwa zachodniopomorskiego w powiecie gryfińskim, nad czystym i najgłębszym na Pomorzu jeziorem Morzycko o powierzchni 361,9 ha i głębokości 58,5 m.
Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1265 roku. W początkach XIV wieku Moryń otrzymał prawa miejskie. Miasto było ważniejszym ośrodkiem w regionie w tamtym czasie poprzez fakt posiadania m.in. sądu miejskiego, możności bicia własnej monety czy praw kupieckich.
W całej swojej historii przez Moryń przewinęły się sławne wojska. W XV wieku do grodu zawinęli Krzyżacy, podczas wojny 30-letniej przez miasto przechodzili Szwedzi, a w czasach napoleońskich tędy prowadziła droga wielkiej armii francuskiej i Legionów Polskich nad brzeg Bałtyku.
W okresie międzywojennym Moryń ze względu na swoje położenie nad jeziorem oraz zabytkową architekturę stał się znanym kurortem. Dużą rolę odegrała tutaj również niewielka odległość miasteczka od Berlina.
W czasie usuwania zniszczeń powojennych, podczas prac naukowych przeprowadzonych przez historyków sztuki w zabytkowej bazylice, odkryto romański ołtarz z XIII wieku. Nie tylko to jest wartym obejrzenia zabytkiem w Moryniu. Na uwagę zasługują również:
- kościół romański z XIII w. wybudowany z kamieni granitowych, na planie krzyża wraz z unikatową, wolno stojąca wieżą z przejazdem pochodzącą z XV wieku
- ołtarz z kostki granitowej (jeden z nielicznych tego typu ołtarzy w Polsce) jest starszy od kościoła o około 100 lat (datowany jest na XII wiek )
- ambona barokowa z 1711 roku wyrzeźbiona przez lokalnego artystę Hattenkrell'a
- fragmenty gotyckich malowideł z XV wieku
- mury miejskie z granitu i kamienia polnego, wzniesione w poczÄ…tkach XV wieku
- budynki mieszkalne z XVIII i XIX wieku wraz z siatkÄ… ulic
- ruiny XIV-wiecznego zamku zbudowanego na półwyspie.
Warto wspomnieć, że cała gmina Moryń leży w otulinie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, a duża jej część należy do samego parku.

Plan wycieczki:
- 10:00 - zbiórka uczestników i wyjazd z Gryfina autokarem z parkingu przy Klubie Festiwalowym Włóczykija, ul. Szczecińska
- 11:00 - spotkanie w Miejskim Ośrodku Kultury z członkami Stowarzyszenia Turystycznego "TUR-MOR" (www.tur-mor.moryn.pl), prezentacja "Zabytki i historia Morynia" przygotowana przez Dział Promocji i Barbarę Nawrolską (www.moryn.pl), pogaduszki i dyskusje na temat Morynia, pamiątkowe wpisy w Biurze Informacji Turystycznej.

Na koniec spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury każdy uczestnik wycieczki otrzyma mapkę turystyczną "Szlak Wielkiego Raka" (informacja o Jeziorze Morzycko), po czym cała drużyna rusza w teren. Zwiedzanie rozpocznie się od Kościoła Ducha Świętego z XIII w.

Bilety na wycieczkę do Morynia będą sprzedawane w trakcie trwania festiwalu Włóczykija. Cena 10 zł.

» powrót «

Wycieczki na W³óczykiju 2010

Wyszukiwarka WŁÓCZYKIJA

WYSZUKAJ WEDŁUG FRAZY LUB DATY

wybierz datę:

podaj rodzaj sortowania:

z tekstem w nazwie lub autorze:

WYSZUKAJ WEDłUG KATEGORII

wybierz kategorię:

wybierz numer festiwalu lub zaznacz inne pokazy:

podaj rodzaj sortowania:

WYSZUKAJ VIDEO

wybierz numer festiwalu lub zaznacz inne pokazy:

podaj rodzaj sortowania:

POLECAMY