Ron HavilioPotosi: czas podróży
Potosi: czas podróży
03.03.2010 godz. 20:00 - Gryfiński Dom Kultury
Ron Havilio
"Potosi: czas podróży"
"Potosi, le temps du voyage"
Prod. Izrael/Francja 2007, 246 min
W 1970 roku reżyser Ron Havilio i jego żona Jacqueline podczas miesiąca miodowego przewędrowali przez całe boliwijskie Andy z plecakami i aparatem. Po drodze odkryli Potosi - starożytne miasto Inków z kopalnią srebra. Trzydzieści lat później małżeństwo wraca w Andy z kamerą i trzema córkami. Film pokazuje tą podróż, ale łączy współczesne nagrania ze zdjęciami zrobionymi podczas wcześniejszej wyprawy.

Potosi, położone na wysokości 4100 m było kiedyś największą kopalnią srebra na świecie, głównym źródłem bogactwa hiszpańskiego Imperium. Srebro z tamtejszych kopalni stało się też światowym standardem monetarnym i nakręciło powstanie kapitalizmu. Okazała architektura barokowa i wystawny tryb życia mieszał się tutaj na co dzień z niespotykaną nędzą. Dla milionów autochtonów, zmuszanych do pracy w głębinach kopalni w przerażających warunkach, Potosi było bramą piekieł. Gdy tylko wyczerpały się złoża srebra w Potosi, miasto porzucono. Pozostało biedne i zapomniane.

Poprzez serię spotkań film maluje portret miasta i jego mieszkańców. Portret, który jest jeszcze bardziej poruszający ze względu na upływ lat zaznaczony w filmie.

Filmy na W³óczykiju 2010
- Anders Ostergaard - Birma VJ
- Jamie Meltzer - Witamy w Nolywood
- Barrie Angus McLean, Yukari Hayashi, Hiroaki Mori - Tybetańska Księga Zmarłych
- Bruce Nyznik, Lawrence Schiller - Człowiek, który zjechał z Everestu
- David Adetayo Olusoga - Namibia: ludobójstwo a II Rzesza
- Josh Berman - Refresh
- SVP Production - Mad in France
- Michael Raeburn - Triomf
- Carlos Reygadas - Ciche Światło
- Licinio de Azevedo - Nocni lokatorzy
- Tsitsi Dangarembga - Dzień matki
- Claudia Llosa - Gorzkie mleko
- Ron Havilio - Potosi: czas podróży