Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

ProgramBiletyNoclegKontakt / OrganizacjaKino Gryf

Jan Lenczowski

Nanda Devi East - 70 lat polskiego himalaizmu

26.02.2010 godz. 20:30 - Gryfiński Dom Kultury

Nanda Devi East to góra o wysokości 7434 m n.p.m. położona w północnych Indiach. Po raz pierwszy została zdobyta w 1939 roku przez Jakuba Bujaka i Janusza Klarnera, uczestników pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje.

Nanda Devi uważana jest za najtrudniejszy szczyt himalajski, który zdobyto przed II Wojną Światową. Sherpa Tenzing Norgay, pierwszy człowiek, który wszedł na Mount Everest, był kolejnym po Polakach, który stanął na jej wierzchołku. Po latach stwierdził, że to Nanda Devi East była najtrudniejszą zdobytą przez niego górą.

Przez 70 lat żadnemu Polakowi nie udało się powtórzyć wyczynu pierwszych zdobywców, a od kilku lat na szczycie Nanda Devi East nie stanęła ludzka stopa. Z okazji 70-lecia pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje udało się zorganizować ekspedycję, której głównym organizatorem i kierownikiem, został Jan Lenczowski, wnuk Jakuba Bujaka. Celem wyprawy było przypomnienie o sukcesach Polaków w Himalajach i powtórzenie drogi z 1939 roku. Uczestnikom jubileuszowej wyprawy nie udało się dotrzeć na szczyt, brakło ok 450 metrów, pomimo to udało się przypomnieć o historycznym sukcesie Polaków w 1939 roku, a pod górą stanęła pamiątkowa tablica.

» powrót «

na Wóczykiju 2010

Wyszukiwarka WŁÓCZYKIJA

WYSZUKAJ WEDŁUG FRAZY LUB DATY

wybierz datę:

podaj rodzaj sortowania:

z tekstem w nazwie lub autorze:

WYSZUKAJ WEDłUG KATEGORII

wybierz kategorię:

wybierz numer festiwalu lub zaznacz inne pokazy:

podaj rodzaj sortowania:

WYSZUKAJ VIDEO

wybierz numer festiwalu lub zaznacz inne pokazy:

podaj rodzaj sortowania:

POLECAMY