Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

ProgramBiletyNoclegKontakt / OrganizacjaKino Gryf

Tadeusz Kołucki

Wędrówki w czasie po ulicach Trzcińska Zdroju

28.02.2010 godz. 11:00 - Gryfiński Dom Kultury

Trzcińsko-Zdrój - małe urokliwe miasteczko położone na południowo-wschodnim krańcu powiatu gryfińskiego. Otoczone średniowiecznym kamiennym murem, w wieńcu którego zachowały się dwie baszty, kilkanaście czatowni oraz dwie bramy miejskie. Miasteczko ma bardzo ciekawą i bogatą historię.

Przez jedną z tych ulic w styczniu 1807 r. wiodła ucieczka pruskiej królowy Luizy, przed wojskami napoleońskimi. W dali, wśród pól dawna droga Lotweg, wyznaczała granicę brandenbursko-pomorską.

Pierwotnie osada słowiańska. Pierwsza udokumentowana wzmianka na kartach historii w 1248r. Potwierdzone prawa miejskie w 1281 roku przez margrabiów Brandenburskich. W ówczesnych czasach miasto leżało w granicach Nowej Marchii Brandenburskiej na pograniczu z Księstwem Pomorskim. Obwarowania Trzcińska, jak też pobliskich miast: Chojny, Mieszkowic, Morynia, broniły ówcześnie granicy i interesów margrabiów Brandenburskich, którzy toczyli częste wojny z Gryfitami, władcami Księstwa Pomorskiego. W roku 1402 Nowa Marchia przechodzi pod panowanie Zakonu Rycerzy Niemieckich.

Park kurortu z pawilonem muzycznym, w którym orkiestra dawała koncerty

Prezentowane stare zdjęcia i pocztówki z końca XIX i początku XX wieku, ukazują nam uliczki dawnego Trzcińska oraz jego ówczesnych mieszkańców, a także zachowane średniowieczne zabytki i budynki kurortu. Wielka prosperity miasta nastąpiła w czasie działalności kurortu borowinowego.

Tadeusz Kołucki

"Tak nabieram formy..."

» powrót «

na Wóczykiju 2010

Wyszukiwarka WŁÓCZYKIJA

WYSZUKAJ WEDŁUG FRAZY LUB DATY

wybierz datę:

podaj rodzaj sortowania:

z tekstem w nazwie lub autorze:

WYSZUKAJ WEDłUG KATEGORII

wybierz kategorię:

wybierz numer festiwalu lub zaznacz inne pokazy:

podaj rodzaj sortowania:

WYSZUKAJ VIDEO

wybierz numer festiwalu lub zaznacz inne pokazy:

podaj rodzaj sortowania:

POLECAMY