Włóczykij 2009
Podróżnicze wieści

Zobacz wcześniejsze edycje festiwalu Włóczykij

  12

  11

  10

  9

  8

  7

  6

  5

  4

  3

  2

  1

Ula Ziober, Iśka Marchwica, Megi Sobczak, Rafał Flieger, Mateusz Trzeciak
Jednak nie zajmiorzli! Etap 8. Bike Jamboree - Rosja Mongolia

25.02.2018 godz. 18:00

Realizacja filmu: Megi Sobczak, Foto Adventure, www.facebook.com/fotoadventure.polska

Trzy dziewczyny (Ula Ziober, Iśka Marchwica, Megi Sobczak), dwóch chłopaków (Rafał Flieger, Mateusz Trzeciak), pięć rowerów i syberyjska zima. Tak wyglądał 8. etap sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree. W niecały najbardziej świąteczny miesiąc w roku - grudzień - przejechali blisko 1200 kilometrów przez góry Ałtaj. Świętego Mikołaja przyjmowali w namiotach rozbitych w przyczepie tira, na granicy rosyjskiej - zamknięci za drutem kolczastym - spędzili wigilię Bożego Narodzenia, a nowy 2018 rok przywitali w Mongolii. I to dwukrotnie.

Spotkali się z prawdziwym szamanem, mieli czworonożnego przewodnika stada i głęboko wierzą w to, że przez najbardziej tajemniczą przełęcz Czike-Taman, przeprowadził ich bezpiecznie dobry duch. Przede wszystkim jednak, przez cały czas było zimno. Bardzo zimno.

foto: Megi Sobczak Foto Adventure

Co i jak szybko zamarza przy temperaturze -40 stopni Celsjusza? Czy zimą lepiej jeździ się z górki, czy pod górkę? I ile kilometrów można przejechać z sakwami na single-speedzie po mongolskich bezdrożach?

"Jednak nie zamiorzli!" to spotkanie z uczestnikami najtrudniejszego, najbardziej wymagającego i najbardziej niebezpiecznego etapu pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree. To historia pięciu czerwonych bohaterów i ich tajemniczego psa, którzy przez granicę rosyjsko-mongolską przejechali "z dziadkiem mrozem w sakwach". To spotkanie z prawdziwą, ścinającą krew w żyłach zimą i gorącą przyjaźnią.

foto: Megi Sobczak Foto Adventure

Bike Jamboree to podróżniczy projekt, organizowany przez Stowarzyszenie Afryka Nowaka oraz Fundację Światowe Jamboree. Jest to pierwsza w historii rowerowa sztafeta dookoła świata zakładająca przejechanie 35 tysięcy kilometrów w czasie 34. miesięcznych etapów przez 21 krajów. Projekt ruszył 27 maja 2017 roku z Gdańska, by przez kolejne dwa i pół roku dotrzeć na Międzynarodowy Zlot Skautów, tzw. Jamboree, do Zachodniej Wirginii w USA na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku. Następnie wróci do Polski - Gdańska, miasta w którym wszystko się zaczęło. Główną ideą sztafety Bike Jamboree jest promocja skautingu i jego zdrowej formy współpracy, bez podziałów, bez ograniczeń i uprzedzeń wobec nacji i religii.

foto: Megi Sobczak Foto Adventure

» powrót «