Włóczykij 2009
Podróżnicze wieści

Zobacz wcześniejsze edycje festiwalu Włóczykij

  12

  11

  10

  9

  8

  7

  6

  5

  4

  3

  2

  1

Sylwia Nowak, Łukasz Rogowski
Oman - Beztroski Świat między pustynią a Morzem Arabskim

04.03.2018 godz. 17:00

Fuzja smaku kardamonu, zapachu omańskich perfum, dźwięków Koranu, pustynnych nocy pod gwiazdami, przyjaźni z wielbłądami, idealnie działającego autostopu i przeogromnej arabskiej gościnności... czyli opowieść o ponad dwóch miesiącach, które spędziliśmy w Omanie i dlaczego tak bardzo nie chcieliśmy stamtąd wracać. Wbrew wszelkim stereotypom i generalizowaniu postaramy się pokazać to co w arabskiej kulturze najpiękniejsze i czego my moglibyśmy się od nich uczyć.

Losowo wyrwane z kontekstu tematy to: o tradycyjnych sukniach męskich, o wyścigach wielbłądów, o sposobie parzenia herbaty, o osadach na samym środku pustyni, o innej niż wszystkie odmianie Islamu, o różnicy kulturowej między północą a południem, o tym dlaczego mężczyźni w Omanie posiadają tylko jedną żonę, o ludziach którzy pełnoetatowo zajmują się uszczęśliwianiem innych, o tym kiedy targować się w restauracji, o tym jakie używki można a jakich nie można zdobyć, o tym jak smakuje mleko wielbłąda, jak to możliwe, że daktyle zastępują chleb, z czego wyrabia się najlepsze omańskie słodycze, o tym że podczas całej podróży spotkaliśmy tylko jednego jeszcze backpackera, mimo iż rozwój kraju zmierza coraz bardziej w kierunku turystyki... i wiele wiele innych. Pokażemy kulturę i tradycję, która urzekła nas nieodwracalnie całą swą odmiennością i pięknem.

Sylwia Nowak i Łukasz Rogowski - para podróżników, zajaranych łączeniem przeróżnych aspektów samorozwoju, poznawania świata, eksplorowania nieodkrytych zakątków, kochająca różnych ludzi, różne kultury i dążąca do budowania lepszego świata, ponad podziałami i różnicami. Ze sobą poznaliśmy się ponad 3 lata temu, dzięki wspaniałej społeczności Autostopowiczów, którą aktualnie oboje kreujemy czynnie uczestnicząc w organizacji oficjalnych podróżniczych imprez. Połączyła nas miłość do świata, pasja do podróży, autostopu, fotografii i edukacji nieformalnej. W chwilach wolnych od podróży angażujemy się w organizację międzynarodowych wymian młodzieży w ramach programu Erasmus+ i tematyki praw człowieka. W życiu codziennym (jeżeli takie już dopadnie) można nas spotkać w ukochanej Łodzi. Sylwia zajmuje się studiowaniem pedagogiki oraz animacją dzieci i młodzieży, a Łukasz programowaniem oraz nauczaniem dorosłych informatyki.

» powrót «