Włóczykij 2009
Podróżnicze wieści

Zobacz wcześniejsze edycje festiwalu Włóczykij

  12

  11

  10

  9

  8

  7

  6

  5

  4

  3

  2

  1

Rafał Łabuz
Maluchami do Mongolii - Rajd Lajkonika 2008

22.02.2009 godz. 15:00

Rajd Lajkonika - dwumiesięczna wyprawa ośmiu podróżników czterema Fiatami 126p w odległe bezdroża Mongolii zakończyła się pełnym sukcesem. Wiatry i śniegi szalejące pośród ałtajskich przełęczy zatarły już ślady dwunastocalowych kółek pozostawione przez ekipę Rajdu, w ich pamięci jednak wciąż tkwią niezatarte obrazy z podróży w krainę jurt, jaków i kumysu.

Trasa prowadziła wzdłuż Ukrainy, Rosji i Mongolii. Krainy, które przemierzali śmiałkowie nie przypominały pełnych bandytów i czyhających zagrożeń rejonów, jak to nieraz próbowano członkom załogi przedstawić. Z całą pewnością stereotypowe wyobrażenia o krajach wschodnich rozmyły się w starciu z rzeczywistością. Na drogach podróżnicy napotykali dużo życzliwości, zainteresowania i często dzięki pomocy okolicznych mieszkańców udawało się jechać dalej.

Jednym z najważniejszych sukcesów i największym wyzwaniem dla pojazdów marki Fiat jaki i pasażerów okazało się zdobycie szczytu o wysokości 2500 m.n.p.m. trasą, która przypominała ścieżki wydeptane przez kozice w Tatrach. Dla kierowców było to kilkugodzinne, intensywne zmaganie się ze sprzęgłem i gazem, gdyż większą część podjazdu trzeba było pokonywać na jedynce lub na biegu wstecznym.

W wyprawie udział wzięli: Dorota - studentka psychologii, Marta, Jano (znajomy Słowak), Tomek - studenci architektury krajobrazu, Rafał - student wydziału zarządzania, Marcin N.- świeży inżynier politechniki, Damian - student geoinformatyki, Marcin K. - jedyny spośród załogi mający szersze pojęcie o mechanice samochodowej.

» powrót «