Włóczykij 2009




Podróżnicze wieści

Zobacz wcześniejsze edycje festiwalu Włóczykij

    15

    14

    13

    12

    11

    10

    9

    8

    7

    6

    5

    4

    3

    2

    1

Jurek Arsoba
Zaćmienie Słońca na Ałtaju 2008

20.02.2009 godz. 19:00

"Księżyc niespiesznie wgryzał się w tarczę Słońca. Mogliśmy to obserwować tylko przez specjalne okulary, bez nich jakby nic się nie zmieniało. Robiliśmy zdjęcia, popijaliśmy piwo leżąc na rozgrzanym Czujskim Stepie. Po godzinie zaćmienie osiągnęło około 90% - świecił mały cienki sierp Słońca. Zrobiło się odczuwalnie chłodniej, światło wokół przygasło. Nagle Księżyc całkowicie zasłonił Słońce. Ostatnie promienie jarzyły się jeszcze w postaci jakby pierścionka z diamentem. Po chwili i to znikło - zajaśniała korona w całej swej okazałości. Uczestnicy wyprawy w pierwszym momencie zamilkli z zachwytu, by następnie entuzjastycznie krzyczeć i śpiewać..."

Zaćmienie było obserwowalne 1 sierpnia 2008 roku w pełni tylko na wąskim obszarze. Rozpoczęło się w północnej Kanadzie, przeszło niedaleko bieguna północnego, by rozpocząć swą wędrówkę przez Syberię, zahaczyć o Mongolię i wygasnąć w północnych Chinach. Wybór rosyjskiej części Ałtaju wydawał się logiczny. To piękne i rzadkie zjawisko, pełne zaćmienie Słońca, było punktem kulminacyjnym letniej wyprawy na południową rosyjską Syberię. Trasą słynnej Kolei Transsyberyjskiej dotarliśmy w najpiękniejsze i dzikie jeszcze rejony środkowej Azji.

W czasie pokazu - relacji z wyprawy odwiedzimy liczne urzekające zakątki Ałtaju, poznamy uczestników, by na koniec dotrzeć pod mongolską granicę na zaćmienie Słońca.


Uwaga! Na zakończenie prezentacji rozlosujemy wśród uczestników-gości obecnych na sali kilkanaście oryginalnych azjatyckich gadżetów.

AŁTAJ (ałt. Złote Góry) to jedne z najdłuższych, a może i najpiękniejszych gór świata, których długość wynosi 1900 km, a szerokość dochodzi nawet do 600 km. Góry te wznoszą się w Azji Środkowej. Ałtaj, mówiąc obrazowo, ma łeb w wilgotnej Syberii, ogon zaś na pustyni Gobi. Dzieli się na 3 części: Ałtaj Rosyjski, Mongolski i Gobijski. Ałtaj Rosyjski, po którym podróżowaliśmy, obejmuje obszar 400 x 600 km. Ogromne przestrzenie nieprzebytej, dziewiczej tajgi (57 000 km2), wzburzone rzeki, ostre grzbiety i lodowce - wiele twarzy mają te malownicze góry, których nazwa oznacza "złote". Najwyższa góra Biełucha króluje nad Syberią, będąc jednocześnie najwyższym szczytem Rosji. To najbardziej oddalone od morza góry na całej kuli ziemskiej.

Na Ałtaju znajduje się ok. 7000 jezior, przeważnie wysoko w górach. Największe z nich to jezioro Teleckie, zapadliskowe, powstałe z zapadliny tektonicznej - nazywane jest małym Bajkałem. Ma niemal 80 km długości, szerokość do 5 km. Strome, gęsto zalesione brzegi z wieloma wodospadami. Pierwotna głębokość jeziora 2000 m zmniejszyła się gł. wskutek namułów i wynosi dziś max. 325 m. Na Ałtaju płynie 20 188 rzek, naliczono 1350 lodowców. Położenie na pograniczu syberyjskiej tajgi, kazachskich stepów i środkowoazjatyckich półpustyń. Spotykamy tu limbową tajgę, pustynię i górski step tuż obok lodowców, wilgotne lasy obok spieczonych stoków. Wysokie grzbiety występują na przemian z płaskimi kotlinami i wyżynnymi równinami. Ałtaj jest jednym z obszarów górskich najrzadziej zamieszkanych i najmniej zdewastowanych na świecie. Przez wielu uważany za jedno z najbardziej urzekających, mistycznych miejsc na Ziemi.

Jerzy Arsoba

» powrót «