Najbliższa impreza:

Ostatnio dodane ... Wydawnictwa

wloczykij.com - 17 numer

17 numer "Globtrotera"

Wydawnictwa

 

Ma Jian - Czerwony pył

Przez blisko czterdzieści lat (od lipca 1956 r.) ukazywała się w Polsce znakomita seria książkowa wydawana przez redakcję literatury reportażowej Państwowego Wydawnictwa "Iskry" - "Naokoło świata". W cyklu tym, z charakterystyczną białą obwolutą z kolorowym paskiem i logo serii - globusem wydano blisko 200 tytułów polskiego i światowego reportażu. W "Naokoło świata" wydano książki Olgierda Budrewicza, Reinholda Messnera, Tony Halika, Krzysztofa Baronowskiego, Thora Heyerdahla, Wacława Korabiewicza, Ryszarda Kapuścińskiego i wielu innych. W pierwszej połowie l. 90. seria przestała istnieć.

Kilka miesięcy temu wydawnictwo Zysk i S-ka reaktywowało "Naokoło świata" powracając do najlepszych tradycji: proponuje zarówno wznowienia starszych tytułów jak i nowości wydawnicze polskich i zagranicznych autorów. W serii ukazały się już "Powiedział mi wróżbita" Tiziano Terzaniego, "Z wąskim psem do Carcassone" Terrego Darlingtona, a także "Czerwony pył" Ma Jiana.

Jest rok 1983, Ma Jian, kończący trzydzieści lat, czuje coraz bardziej natarczywe pragnienie, by uciec od ograniczeń, które narzuca życie w Pekinie. Rządy Deng Xiaopinga to z jednej strony reformy ekonomiczne, z drugiej między innymi kampania przeciw zepsuciu duchowemu, która budzi niechęć młodych. Noszący długie włosy i dżinsy, a także przyjaźniący się z licznymi artystami Ma Jian jest podejrzliwie traktowany w zakładzie pracy i przez milicję. Była żona chce odseparować go od córki, a dziewczyna sypia z innym facetem. Pewnego dnia Ma Jian kupuje bilet kolejowy do najdalej wysuniętej na zachód prowincji Chin i wyrusza na poszukiwanie siebie samego. Podróż trwa trzy lata. Ma Jian dociera na pustkowie i do zatłoczonych miast. W efekcie otrzymujemy urzekający i niepowtarzalny obraz gwałtownych sprzeczności targających Chinami, obraz, który mógł przedstawić tylko ktoś, kto we własnym kraju jest intruzem.

"Wspaniały popis talentu... Bardzo efektowne skrzyżowanie powieści podróżniczej, za której napisanie każdy autor zachodni wiele by oddał, z przejmującym wyznaniem... Książka wyróżniająca się spośród licznych literackich opowieści "straconego pokolenia" rewolucji kulturalnej".

"Independent"


"Podróże Ma Jiana są niezwykle malownicze, a wyrazistość i zwięzłość jego opowieści przywodzi na myśl chińską kaligrafię. Otrzymujemy rozległe panoramy i drobiazgowe miniatury - i jedne, i drugie najczęściej niedostępne dla oka zachodniego obserwatora".

"The Times"


"Jeśli w tym roku macie czas na przeczytanie tylko jednej książki o Chinach, niechaj nią będzie "Czerwony pył".

"Financial Times"