Najbliższa impreza:  

Kuchnia japońska

17 lutego, godz. 19.30
Degustacja potraw z kuchni japońskiej
Przygotowanie: restauracja japońska Sake

Japończycy wykorzystują w swojej kuchni bardzo dużo ryb i owoców morza. Jada się tu wiele dań z surowych rybi i wodorostów. Dużą popularnością cieszą się również zupy a także jedzenie mięs, ryb i warzyw zanurzanych we wrzątku.

W kuchni japońskiej króluje dbałość o czysty smak potraw. Nie miesza się smaków, ani nie przyprawia potraw zbyt mocno tak, aby nie zmienić specyfiki podstawowego smaku.

Charakterystyczne dla kuchni japońskiej są drobne dania z misternie ułożonych składników. W Japonii popularne są potrawy przygotowywane bezpośrednio na stole. Zupy gotuje się w garnkach podgrzewanych węglem drzewnym a mięsa, ryby i warzywa również przygotowywane są na stole jadalnym. Wszystkie potrawy je się pałeczkami, a zupy pije się z miseczek na przemian z innymi daniami. Obok sosu sojowego, tofu (serek sojowy), miso (pasta ze sfermentowanej soji), alg morskich i sake (wino ryżowe) narodowym daniem Japończyków jest oczywiście sushi.

Sushi przygotowuje się z ryżu oraz najróżniejszych owoców morza, ryb, warzyw, grzybów i jajek. Robi się je na wiele sposobów, niezależnie jednak od sposobu przygotowywania, niezmienne jest to, że ryż do tej potrawy zakrapia się octem ryżowym.

Podczas gryfińskich prezentacji będzie można spróbować m.in. dwie najbardziej charakterystyczne odmiany sushi: Nigiri i Maki.

Nigiri-sushi to sushi formowane w ręku. Jest to najpopularniejsza, obok maki-zushi, forma tej potrawy. Ryż formuje się w owalne "paluszki", a następnie kładzie się na nie jednego rodzaju rybę, lub owoc morza. Godne polecenia jest sushi z tuńczyka, czy łososia; należy jednak przestrzec przed sushi z kalmara, gdyż jego galaretowate kawałki są niemal niemożliwe do pogryzienia i trzeba je łykać w całości.

Nigiri sushi - kliknij aby powiększyć

Maki-sushi powstają w wyniku ułożenia ryżu, oraz ryby (często także ogórka) na płacie wodorostu nori oraz zwinięciu wodorostu razem ze składnikami. Do zwijania maki-zushi używa się często bambusowej maty. W ten sposób powstaje rulon, który kroimy następnie na mniejsze kawałki. Długość kawałków powinna być większa od ich średnicy.

Maki sushi - kliknij aby powiększyć

Degustację japońskiej kuchni przygotuje restauracja Sake mająca swoją siedzibę w Szczecinie na Al. Piastów 1 (przy placu Sprzymierzonych).

» powrót« 

Copyright © 2007 - WŁÓCZYKIJ
webdesign: www.kostek.net